Serotonin – význam tetování

Hormon, jenž je plně zodpovědný za pocit radosti a štěstí. Pokud ho nemáte dost, pravděpodobně trpíte depresemi. Serotonin se podílí na přenosu nervových vzruchů, podněcuje nás ke smíchu a bez něj bychom vlastně ani nebyli schopni ráno vstát – vždyť bez dobré nálady by to snad vůbec nešlo. Ovlivňuje v pozitivním slova smyslu emoce, ale i spánek a paměť. Co dalšího bychom o něm měli vědět?

Pokud nemáme serotoninu dost, saháme neustále po sladkém

Serotonin se podobně jako dopamin syntetizuje z aminokyseliny zvané tryptofan. Každý čtvrtý Čech jej ale má v těle nedostatek, projevuje se to depresemi, mírně agresivním jednáním, ale třeba i špatným spánkem. Tělo si řekne o jeho doplnění, a to co nejrychleji. Skončí to nakonec tak, že sáhneme po sladkostech. To platí třeba i pro bývalé kuřáky, kteří se stále nemohou srovnat s absencí nikotinu – ten totiž také výrazně zdvihne hladinu serotoninu, ale bohužel jen na krátkou chvíli.

Co všechno ještě ovlivňuje? Je toho skutečně dost, vždyť tento hormon se nachází v nervové soustavě, ale také v trávicím traktu a krevních destičkách. Kromě jiného má vliv i na vnímání bolesti nebo chuť k jídlu. Tento hormon je ale možné dodat i jinak než jen skrze pár cukrovinek, je dokonce běžnou součástí antidepresiv. Například, stačí i trochu víc slunečního světla – vlastně i proto se během zimních měsíců necítíme zrovna nejlépe. Když chcete zvednout hladinu serotoninu v těle, někdy postačí úplně jednoduchá věc, a sice se pořádně vyspat. Osm hodin poctivého spánku a hned vám bude lépe, jistě to zná každý na vlastní kůži…

Cvičení také pomůže, snězte klidně ananas nebo pár vajec

Zvýšení hladiny serotoninu obstará také pravidelné cvičení, ale také úprava jídelníčku – pár vaječných žloutků, trochu sýra, tofu nebo klidně i ananas. Stejně tak zabere i kvalitní masáž nebo prosté vyhýbání se stresu. Vzpomínejte také na staré šťastné časy, což je důležité hlavně při depresivních stavech. A pozor, když budete pít moc kávy nebo energetických drinků, serotonin spíš utlumíte. Jeho dlouhodobý nedostatek může být vážným problémem, metabolické změny pak odstartují třeba maniodepresivní psychózu.

[wdi_feed id=”68″]

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar