Recenze knihy “Tetování, skarifikace a jiné zdobení těla”

Informace o knize

Autor Martin Rychlík
Vydal Nakladatelství Lidové noviny
Rok vydání 2005
Počet stran 352
Edice Dějiny odívání
ISBN 80-7106-780-6
EAN 9788071067801

Anotace

Kniha je věnována prastarému krášlení lidského těla, jež je doloženo téměř u všech národů světa v různých dobách a jež se v současné době stalo velmi módní záležitostí. Zprvu tetování vykazovalo rituální, magickou, léčebnou či identifikační funkci, zatímco v moderní době čím dál víc převládá to nejzjevnější: smysl dekorativní a estetický. Kniha je doplněna řadou fotografií a ilustrací a bohatým poznámkovým aparátem.

O knize

Skvělá kniha, která popisuje historii a význam tetování napříč různými etniky a kulturami. Autor PhDr. MARTIN RYCHLÍK vystudoval na FFUK obor etnologie, kde pokračuje v doktorandském studiu se specializací na tetování a vnímání tělesnosti. Zpracování rozsahu textů je opravdu impozantní, i po těch letech jí doporučuji všem, co se zajímají o historii a kulturní význam tetování. Knihu doprovází spousta nádherných fotografií a ilustrací z celého světa. Čtenář získá ucelený přehled o krášlení těla v rámci mnoha národů v minulosti až po současnost. Dozvíte se zajímavé informace o dekorativním a estetickém prvku moderních tetování, ale také poznáte léčebnou, spirituální a identifikační funkci tetování. Jako pokračování od stejného autora vznikla také poměrně nová publikace “Dějiny tetování”.

Citace

Tetování. Při pouhém vyslovení slova, které označuje trvalé a barevné prorývání kůže, se nabízí mnoho asociací, závislých na tom, kdo o tetováži přemýšlí. Málokteré zdobení nebo módní trend je tak rozporuplný, aby na jedné straně vzbuzoval bezmezné nadšení a na straně druhé znechucený odpor. Tato pradávná forma úpravy těla, zvláštní fyzická mutilace, má v sobě stále něco mysteriózního, něco, co stojí proti onomu běžnému stavu a dokonalému přírodnímu výtvoru, jakým člověk je. Tři úspěšné monoteistické systémy (křesťanství, islám a judaismus) navíc tetováž výslovně zakazují, čímž jí dodávají i jistý protináboženský punc zakázaného. Kromě toho má snaha pozměnit své tělo, udělat se jiným a dotvořit sama sebe skrze pouštění krve, v sobě zvláštní – dá se říci i vzrušující – moment, který jinému krášlení schází. Změna je navíc trvalá. A vykoupená dobrovolně podstoupenou bolestí, díky níž se jedinci dostává vytoužené krásy, vnitřního uspokojení a třeba i uznání okolí, k němuž svým zdobením promlouvá. Tatuáž, jak zní další synonymum pro tetování, může ostatně sdělovat pocity, status i charakter nositele: podvědomě je mnohdy vnímána jako známka čehosi nespoutaného a rebelantského.

RYCHLÍK, Martin. Tetování, skarifikace a jiné zdobení těla. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. Dějiny odívání. ISBN 80-7106-780-6. Str. 9 – Úvod

Obsah

Předmluva aneb Několik slov na okraj 7
Úvod 9
Zdobené nebo mrzačené tělo? Druhy zdobení těla 14
Co je tetování Základní přehled 27
Nespočet významů Funkce a symbolika tetování 40
Mumifikovaná modř Nejstarší nálezy 61
Polynésie obecně Poslední ráj na zemi 74
Markézy Od hlavy až k patě 85
Samoa a Tonga Velmi přiléhavé kalhoty 96
Maorové na Novém Zélandu Moko jako podpis 102
Austrálie V zádech vyřezaný totem 116
Melanésie Nejen krokodýlí hřbet 122
Mikronésie O tetovaném velrybáři 130
Dajakové na Borneu Od lovu lebek k pornografii 135
Ostatní Asie Černá tvář jako trest 141
Japonsko a Ainu Barevná nádhera i knír žen 150
Arktické oblasti, Sibiř a Inuité Prošitá kůže 160
Severní Amerika Indiáni nejen malovaní 168
Střední a Jižní Amerika Bohatost ornamentů 178
Afrika a Blízký východ Záchrana znetvořením Bible 191
Evropa v Antice a středověku Barbaři, stigma a křesťanství 203
Dlouhá cesta k umění Tetování v moderní společnosti 214
Kotva, srdce i modrá těla Námořníci, vězni a cirkusáci 232
Tetováž na papír vepsaná Česká média a tetování 247
Celebritizace světa Seznam tetovaných hvězd od A do Z 261
Závěr 278
Slovníček 282
Poznámky 302
Použitá a doporučená literatura 315
Zdroje vyobrazení 325
O autorovi 330
Vladimír Franz o tetování 330
Rejstřík 331
Poděkování 349

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar