Muerte – význam tetování

Dia De Los Muertos – “Den mrtvých” – je tradiční mexická slavnost, pořádaná na počest památky zesnulých. Muerte má ovšem zcela odlišný charakter než naše dušičky. Zatímco u nás je období dušiček časem tichého smutku a decentní připomínky zemřelých blízkých, v Mexiku a dalších zemích je “Den mrtvých” slavností pojatou radostně a s veselím. V pozitivnějším duchu než naše dušičky se ostatně nese i dnes již téměř celosvětově proslulý Halloween.

Ke Dni mrtvých se váže bohatá symbolika. Dlouhá škála atraktivních motivů se stala vděčným námětem pro mnohá úchvatná tetování. Jedním z nejznámějších motivů, které byly přejaty i jako tetování, je tzv. sugar skull, cukrová lebka. Původně jde o nápaditě zdobené lebky, které mají reprezentovat zemřelého předka. Jsou vyrobeny z cukrové směsi, nebo čokolády. Jejich tvůrci se pilně předhánějí ve zdobných prvcích, kterými jsou cukrové lebky vybaveny – ať už se jedná o květiny, či další symboly života. Z květin přitom zaujímá přední místo růže.

Sugar skull – cukrová lebka

Tetování inspirované cukrovými lebkami může nabývat rozmanitou podobu, záleží přitom na schopnostech a záměrech tatéra – a samozřejmě na přání i představě budoucího nositele. Populární jsou pestré barvy, výjimkou nejsou ale ani motivy, kterým střídmější volba barev dodává chmurnějšího charakteru. Někdy je zobrazení lebky obohaceno o typické přídatné atributy – mexické sombrero, měsíček (považovaný za květinu mrtvých), květy jasně zářivých barev – zlatavé, žluté a oranžové.

Oblíbený a mimořádně atraktivní je motiv překrásné ženy kombinovaný s cukrovou lebkou. Smyslná ženská tvář mající prvky smrtky je zpravidla lemována dlouhými rovnými vlasy. Její rty jsou sešité nití, uhrančivé oči zvýrazněné tmavými kruhy. Doplněna bývá stylovými floristickými a geometrickými motivy. Motiv smrti a smutku je zdůrazněn růžemi, pavučinou a lístky rostlin. Má-li být podtržen náboženský význam celého tetování, vhodný je též růženec a kříž.
Oblíbeným místem pro tetování Muerty jsou větší plochy, jako je například rameno nebo noha.

José Guadalupe Posada, mexický malíř a karikaturista, používal ve své tvorbě často kresby kostlivců. Jedním z jeho nejznámějších děl se stala smrtka Catrina, která dnes symbolizuje samotný “Den mrtvých” a hojně se objevuje i jako motiv tetování. Jedná se o svérázný portrét dámy – kostlivce s výrazným zdobným kloboukem na hlavě.

[wdi_feed id=”30″]

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar