Motýl – význam tetování

Motiv motýla patří mezi velmi populární tetování. Odnepaměti fascinuje delikátní motýl člověka svým úchvatným zevnějškem. Ladně poletující křehounké stvoření, ozdobené křídly těch nejkrásnějších variací barev. Již jen pro jeho krásu si ho volí jako inspiraci pro své tetování zejména ženy. Motýl je bezesporu klasickým symbolem ženskosti, půvabu, přirozenosti, něžnosti a ladnosti.

Fascinující na motýlech není jen jejich unikátní vzhled a ladnost. To je pouze jeden střípek z mnoha z kouzelné mozaiky symbolů, které se vážou k tomuto éterickému stvoření. Taktéž životní cyklus motýla nabízí vhodnou paralelu k proměnám v lidském životě. Vždyť život motýla je plný paradoxů a není prost dramatických změn, stejně jako život lidský.

Svou existenci motýl započíná v nelichotivé podobě housenky. Ta bývá mimořádně nevzhledná, vybavena různými zbraněmi, aby odpudila případného predátora. Zároveň jsou některé druhy housenek často považovány za škůdce. Živí se druhy rostlin, tolik cennými pro zahrádkáře. Ze zatracované a nechtěné housenky se jednoho dne doslova vyloupne okřídlený jedinec oslňující krásou. Motýl, který je často i užitečným opylovačem rostlin, a téměř vždy potěchou pro lidské oko.

Životní osud motýla je překrásným symbolem přeměny, ale může sloužit také jako symbol znovuzrození. Pro některé nositele představuje jejich tetování motýla rovněž stálou připomínku neochvějné víry v příchod lepších časů. Je symbolem optimismu a vědomí, že po těžším období, které je třeba překonat s hlavou hrdě vztyčenou, bude brzy zase lépe.

Princezna Psyché

V řecké mytologii byla s motýlími křídly zpodobňována spanilá anatolská princezna Psyché. Zamiloval se do ní syn bohyně Afrodité, bůh lásky Eros, který měl původně na přání své žárlivé matky přinést Psyché jen neštěstí a žal. Když byla Psyché od Erose později rozdělena díky pletichám svých závistivých sester, statečně za jeho lásku bojovala. Její neohrožená cesta za znovunalezením Erose bývá považována za symbol věrnosti. Motýl symbolizuje v tomto kontextu lásku.

Výraz „psyché“ ve staré řečtině znamená také lidskou duši. Symbolika duše je pevně spojena s křesťanstvím. Existují doklady o zobrazování krásných okřídlených bytostí na starodávných křesťanských hrobech. Zajímavostí je, že jako symbol duše bývá motiv motýla chápán také v geograficky navzájem velmi vzdálených oblastech: V některých asijských zemích, v Mexiku, v africkém Zaire, ale třeba i na Novém Zélandu.

Podob tetování motýla je obrovské množství a jeho výsledné vyznění závisí pochopitelně na zvoleném stylu provedení – například motiv motýla v gothic stylu bude mít temnější atmosféru. Z konkrétních druhů motýlů je oblíbený Monarcha. Geometrické tribal motivy přitom vévodí žebříčku popularity.

Význam daného tetování ovlivňuje též jeho umístění na těle. Tetování v podobě motýla umístěné na lopatce je vhodné pro člověka, který se nevzdává svých snů, a má stále hlavu tak trochu v oblacích. Motiv motýla na hrudi poukazuje na bezpodmínečnou lásku, zatímco tetování motýla v bederní oblasti symbolizuje stabilitu, důvěru a přežití.

[wdi_feed id=”31″]

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar