Mandala – význam tetování

Dříve byla symbolem jen pro malou skupinu lidí, dnes jde ale o mimořádně populární symbol po celém světě. Mandala může mít spoustu zajímavých významů, může se také snadno propojit s některými dalšími návrhy na tetování. Chcete se o mandale dozvědět více?

Struktura je soustředná a vždy velmi podobná, důležitá je i hra barev

Mandale dominují hlavně trojúhelníky nebo čtverce, sama o sobě ale má soustřednou strukturu a původně (v indickém sanskrtu) se překládá „do kruhu“. Symbolicky znamená vždy harmonii a jednotu, ale je nanejvýš univerzální a každý pozorovatel ji může vnímat trochu odlišně. Cílem mandaly je jediné – stát se průvodcem po duchovní cestě člověka.

Návrh mandaly může být vizuálně velmi atraktivní, ale také zaujmout mysl způsobem, který přivede pozorovatele na vyšší úroveň vědomí. Mandaly jsou navrhovány od středu ven, tudíž vypadají na první pohled jako květiny. Někteří lidé, kteří původně plánovali tetování právě v podobě květiny si pak při pohledu na mandalu prvotní záměr rozmyslí. Kombinace květin a kruhů v mandale je pak symbolikou nejen pro rovnováhu a věčnost, ale reprezentuje také ženský prvek.

Mandala pochází z jihovýchodní Asie, kde je doma hlavně buddhismus a hinduismus. Nejčastěji se toto tetování provádí v černé barvě, od věci ale není ani dodání pastelových barev. Pro mnoho lidí je pak mandala symbolem dokonalosti, které se chtějí (alespoň trochu) přiblížit. Tetování v podobě mandaly může a současně nemusí mít náboženský charakter, jindy jde jen o umělecké dílo někoho, kdo žije hluboce duchovním životem.

Kruhové pojetí mandaly znamená, že se bude nejvíce vyjímat na plochých částech těla (hruď, záda) a rozhodně nemusí být nijak velké. Mnoho tetování v podobě mandaly připomíná skleněnou vitráž kostela, někdy je v tom i původní záměr nositele. Nejlepší však bude při návrhu vybrat jednoduše oblíbené barvy, které mají pro vás nějaký zvláštní význam. Náboženské či duchovní symboly, zvířata, věk a další prvky se v návrhu rozhodně neztratí. Je sice pravdou, že tento styl tetování nepatří k těm nejjednodušším, ale na druhou stranu – je jen máloco krásnějšího na pohled, jako právě mandaly.

[wdi_feed id=”53″]

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar