Dopamin – význam tetování

xxxx

Hormon potěšení, který má důležitou úlohu v našem každodenním životě. Jeho nedostatek přivolává Parkinsonovu chorobu (jinými slovy, ovládá například pohybové centrum), má skvělé stimulující a utišující účinky. Nakonec, ve velkém se uvolňuje hlavně při pohlavním styku, čímž příroda odjakživa motivuje člověka k plození potomstva. A přesto, netvoří vlastně ani celého půl procenta ze všech mozkových buněk.

Málo dopaminu? Pak je načase rychle jednat, hrozí velké potíže

Samozřejmě, Parkinsonova nemoc se projeví až za hodně dlouho, pokud vůbec. Nedostatek dopaminu ale signalizuje mnoho dalších faktorů, třeba časté deprese nebo problémy soustředit se. Slabé libido, neustálá chuť na sladké, nutkání k pití kofeinových nápojů a nemožnost vyrovnat se se stresem, i to jsou průvodní jevy dopaminového deficitu. Když se k tomu přidá i dlouhodobá nespavost, měli bychom s podobným problémem co nejdříve něco dělat. Jak na to?

Hladina dopaminu by měla být vyšší, pomoci si můžeme celkem jednoduše. Pročistit tělo i ducha, dodat porci vitamínů a pořádně si odpočinout. Bez občasné pauzy prostě nejde fungovat, to víme snad všichni. Vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny zvyšují hladinu dopaminu, takže B-komplex, ovesnou kaši a třeba mořské ryby rozhodně není radno odmítat. Dopamin se vyplavuje i při poslechu oblíbené hudby, takže si pusťte při cestách v autě rádio nebo občas také meditujte. Klíčová je také detoxikace organismu, očistěte střeva a dostatečně se vyspěte, dejte načas vale cukrovinkám a kávě. Dopamin se syntetizuje z aminokyseliny zvané tyrosin. Té je dostatek v rybím mase, jogurtech, vejcích nebo banánech a luštěninách, vydatnou porci tyrosinu obsahuje i kurkuma.

S dopaminem pomohou i nové sociální kontakty, setkávejte se s rodinou

Bez sociálního života bude s dopaminem problém, i když dodržíte všechna předchozí doporučení. Chce to více setkání s rodinou a přáteli, poznávejte nové lidi a budete šťastní, zní to zdánlivě jednoduše. Totiž, nedostatek dopaminu může vést i k rozvoji duševních chorob, jako je třeba schizofrenie.

Dopamin je přenašečem nervových vzruchů, jako takový se tvoří v hypotalamu (tj. podvěsku mozkovém), v menším rozsahu se na jeho produkci podílí i dřeň nadledvinek, kde se tvoří společně s adrenalinem. Bez něj by nebyla vášeň vášní, a to platí ve všech ohledech – člověk bez dopaminu jako by neměl žádné emoce…

[wdi_feed id=”67″]

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar