Adrenalin – význam tetování

O tomto hormonu již slyšel úplně každý, někteří z nás aktivně vyhledávají adrenalinové zážitky při sportovních a jiných aktivitách. Adrenalin byl poprvé objeven už před více než sto lety, bývá také označován za stresový hormon. Při jeho zvýšené produkci se nadměrně potíme, rozšíří se nám zorničky a dýcháme jako o závod. Tento efekt se výborně hodil už našim předkům – jeskynním lidem. Pokud chtěli úspěšně uniknout rozzuřenému zvířeti nebo naopak přinést k ohni masitou kořist, bez potřebné dávky adrenalinu by nic podobného opravdu nešlo…

V medicíně se využívá při resuscitaci, v malé míře se vytváří i u zvířat

Dnes má adrenalin hodně užitečnou úlohu. Pokud pacient zkolabuje, dostane jako první pomoc patřičnou dávku hormonu, díky čemuž pak v mnoha případech bude tělo zase normálně fungovat. V jistém množství se tvoří i u zvířete, které má nadledviny a je před usmrcením vystaveno silné míře stresu. A jistě nemusíme dodávat, že konzumace takového masa našemu tělu vůbec nesvědčí. Snad jako by se nám příroda nějak mstila, kdo ví?

Díky působení adrenalinu se výrazně zlepšuje dlouhodobá paměť, což je důvod, proč si tak dlouho pamatujeme situace spojené se strachem a nadmírou stresu. Dnes už nám samozřejmě nehrozí situace podobné útěku před vlkem, ale strach se může dostavit teoreticky kdykoliv. V principu jde o ochranný systém našeho těla, v řádu vteřin se totiž musí tělo připravit na kritickou situaci, spojenou s nějakými vážnými problémy. Při podobných situacích se koncentrace adrenalinu v krvi zvýší až padesátkrát, obecně jde ale o takřka nepředstavitelně malé množství (500 nanogramů na litr). Pokud se vyplaví adrenalinu až příliš, mohl by poškodit tělo. Proto je tu hormon kortizol, jenž je také produkován v nadledvinách a působí přesně naopak.

[wdi_feed id=”66″]

Diskuze

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar